Niedru jumti

Sākumlapa/Pakalpojumi/Niedru jumti
Niedru jumti 2023-02-20T12:30:13+00:00

Niedru jumts ir viens no pirmajiem jumta seguma materiāliem, ko cilvēki sāka izmantot kā jumtu.
Niedru jumtu  ilgmūžība ir pārbaudīta gadsimtu gaitā. Niedru jumts ir gan seguma materiāls, gan skaņas izolācijas materiāls, gan siltināšanas materiāls – kurš nedaudz aizstāj siltinājumu līdz pat 5cm. Vasarā zem niedru jumta ir patīkami vēss. Niedru jumts ir tradicionāls un dabīgs jumta materiāls.

Niedres kā materiālu pļauj (savāc) uz ezeriem vai pie jūras krastiem. Kas katru gadu aug no jauna, jo
iekoptāka niedru pļava, līdz ar to aug kvalitatīvākas jaunās niedres. Niedrēm jābūt stingrām, saulaini dzeltanām un ieteicamais  diametrs ir 0,6 -1,2 cm.

Niedru jumtu var ieklāt pie 35 grādu slīpuma. Mājai niedru jumtu ieklāj 30cm biezu. Dārza majiņām,
klētīm un lapenēm var būt 25 cm biezs niedru segums. Tad šādi labi ieklāti niedru jumti kalpo  līdz pat 80 gadiem un vairāk. Niedru jumtu ilgmūžība ir atkarīga no koka tuvuma, vēlams kad zari neliecas uz niedru seguma. Kā arī no niedru kvalitātes, pareiza latojuma soļu izvēles un meistara ieklāšanas prasmēm. Niedru jumts ir roku darbs, jo katrs niedru kūlītis ir piesiets vai pieskrūvēts pie latojuma. Tad niedru meistars ar  rievotu dēli (klapi) izveido niedru  seguma klāju.

Niedru jumtu vajadzīgs apsekot ik pa 5 gadiem, tad laicīgi var novērst dabas vai citu apstākļu nodarītos kaitējumus uz niedru seguma. No jumta vajadzētu notīrīt sūnas, kas ir niedru jumta lielākais ienaidnieks. Zem sūnas uzkrājas mitrums, kas veicina pūšanu. Jumts būtu jāsargā arī no putniem, kas iesēj tur dažādas sēkliņas un zīles.

Maldīgs ir uzskats, ka niedru jumti ir ugunsnedroši. Niedres pieder pie vāji degošo materiālu grupas. Tie ir ugunsdroši sava blīvā seguma dēļ. Būvējot māju un pareizi ievērojot visus ugunsdrošības standartus, niedru jumts noteikti ir drošāks nekā sintētisks jumta segums. Pat nejauši uz jumta nokritusi raķete vai cigaretes izsmēķis ugunsnelaimi neizraisīs.

Niedru jumtus var ieklāt uz dažādas sarežģītības konstrukciju jumta spārēm. Ar niedrēm var izveidot izbūves, jumta logus un balkonus.

Niedru jumti ir ļoti ainaviski un labi izceļ jumta kontūras!